Centralizētais ūdens vizuāli var būt absolūti tīrs, bez acīmredzamiem piemaisījumiem, nogulsnēm un smakas. Bet!
Diemžēl acīm neredzami un paslēpti ir vairāki piemaisījumi.
Ūdens – epidēmijas avots
Ārsti atgādina, ka ūdens ir jādzer visas dienas garumā. Ūdens pasargā no organisma dehidratācijas, palīdz uzturēt nepieciešamus procesus un ciklus. Tomēr jāpiebilst, ka šiem nolūkiem nepieciešams tikai tīrs ūdens!
Pavisam reālie gadījumi ir bijuši Krievijā, kur inženieru kļūdas dēļ ūdensvadā nonāca Legionella baktērija, kas izraisīja smagas plaušu slimības. Jāsaka, ka cilvēki pat nelietoja ūdeni uzturā, bet tikai trauku mazgāšanai un ķermeņa higiēnai. Tas nozīmē, ka nekvalitatīvs ūdens ir bīstams ne tikai, kad tiek lietos uzturā, bet arī lietojot to sadzīves lietām.
Šķidras indes pazīmes
Vairāk par 90% centralizētā ūdens nāk no tuvākām upēm un ūdenstilpēm. Pavasara plūdu laikā ūdenī palielinās baktēriju daudzums – no “zarnu nūjiņas” līdz hepatītam.
Ūdens attīrīšanas stacijās ir jāpārvērš šāds šķīdums par lietošanai derīgu ūdeni. Tomēr tas nav iespējams pilnā apjomā valsts ūdens attīrīšanas iekārtās. Kā arī ar šo uzdevumu grūti izpildīt arī ar maziem ogles filtriem (krūzes tipa filtri vai uzgalis uz krāna). Filtri netiek galā, santehnika kļūst netīra, veidojas kaļķakmens nogulsnes un dzeltenais aplikums.
Secinājumi
Protams, tas nenozīmē, ka viss ūdens ir tāds. Bet arī ja uzjautāt radiniekiem, draugiem, kolēģiem, kuri dzīvo dažādos pilsētas rajonos, tad par ūdens kvalitāti katrs atbildēs savādāk. Kāds ūdenī pamanīs nepatīkamu smaku, kāds sūdzēsies par nogulsnēm. Kopumā katrs būs neapmierināts ar ūdens kvalitāti. Tā ir nopietna problēma, ar kuru tiks gala tikai pilnvērtīga ūdens attīrīšanas sistēma. Tāda, kura jau parādīja tik pat nopietnus rezultātus.